Panama City cycling

Jeżeli będziecie kiedyś na chwilę w Panamie zwiedzanie tego miasta rowerem może się okazać całkiem niezłym pomysłem. To miasto naprawdę lubi cyklistów, a specjalne trasy dla rowerzystów są jedną z lokalnych atrakcji turystycznych.

Panama czyli Raj podatkowy dla Ameryki Południowej, to cały czas szybko rozwijający się kraj o dość burzliwej historii. W Panama city – czyli stolicy kraju mieszka niecały milion ludzi, a samo miasto zlokalizowane jest bardzo blisko słynnego Kanału Panamskiego.

Panama na rowerze

Panorama Panamy

Spędziłem w Panamie zaledwie kilka dni, ale zdecydowanie wycieczka rowerowa była jednym z lepszych pomysłów na jaki mogłem wpaść.

Ostre koło/Single speed dla każdego

W Panamie jest coś czego nie widziałem nigdzie indziej. Wypożyczalnie rowerów typu single speed czy ostrych kół. Dotychczas myśląc o wypożyczalni rowerów myślałem jedynie o ciężkich mieszczuchach, a tu niespodzianka. Co ciekawe roweru wcale nie trzeba wypożyczać z drogich wypożyczalni w centrum miasta, wystarczy pójść na bulwary.

 

Moja designerska strzała na tle panoramy miasta
Moja designerska strzała na tle panoramy miasta

I to właśnie na bulwarach Panamy zaczyna się piękna trasa widokowa, którą można dojechać na lokalna starówkę,, a także pobłądzić trochę po mieście. Na trasie jest sporo kolarzy wyglądających bardzo PRO.

Miasto dwóch światów

Skoro już pisałem o błądzeniu po mieście to zdarzyło mi się zabłądzić i wjechałem nie tam gdzie powinienem. Okazuje się że blisko starówki znajdują się lokalne slumsy i na każdym rogu w miejscu, gdzie kończy się starówka stoi policjant, który pilnuje, żeby turyści przypadkiem nie poszli w niewłaściwą stronę.

 

 

Ja w tamtym momencie jeszcze tego nie widziałem. Do slumsów wjechałem od trochę innej strony. Wtedy zobaczyłem, że Panama wcale nie jest taka jednorodna. Z jednej strony nowoczesne budynki i piękne bulwary, a nieopodal taka bieda jakiej nigdy nie widziałem. Utkwiły mi w pamięci obrazy matki myjącej małego bobasa na schodach przed sypiącym się budynkiem oraz dużo biednych dzieci i rozwalonych domów. Ludzie ewidentnie widzieli we mnie zbłąkanego turystę, ale byli dla mnie serdeczni.

 

 

Ludzie mieszkający w Panamie w tym Polacy, mówią o Panamie jako o nowoczesnym mieście, a o dzielnicy slumsów mówią krótko „tam się nie chodzi” i tyle.

Informacje Praktyczne:

 • wizy
  Polacy nie potrzebują specjalnej wizy.
 • lotnisko
  Jest dość blisko miasta zamiast jechać drogim transferowym busem możecie też spróbować dojechać z niego też Chicken Busem za kilka dolarów – jest to jedną z lokalnych atrakcji.
 • ceny
  Panamie są jednak dość wysokie. Tani nocleg w hostelu kosztuje 10-20$. Jedzenie też jest dość drogie, choć wyjątkiem jest wódka, która nie wiedzieć czemu jest tam dość tania.
 • co jeszcze zobaczyć?
  Poza Panamą możecie wybrać się na wycieczkę do wyspę Taboga lub odwiedzić okolice kanału Panamskiego.
  Koniecznie zobaczcie też wpis z Kuby oraz Meksyku.
Wyspa Taboga
Wyspa Taboga
Kanał Panamski

Tworzymy bloga InThisWay mając nadzieję, że przyda się Wam w planowaniu rowerowych przejażdżek. Chcemy Wam przekazywać praktyczne informacje o infrastrukturze, trasach rowerowych, sprzęcie i innych zagadnieniach które naszym zdaniem warto poznać zanim ruszycie w drogę.
Posts created 11

powiązane artykuły

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top