Pomysły na jednodniowe wypady rowerowe w Toskanii

Toskania to nie tylko wino, to też wspaniałe krajobrazy, dużo włoskiego folkloru i piękne malownicze wioseczki.

Włochy kuszą nie tylko kolarzy. Rocznie Florencję odwiedza ponad 14 mln turystów. W sezonie trudno o tani nocleg, dlatego planując podróż tam dobrze dokonać rezerwacji z wyprzedzeniem, albo wybrać sobie bazę w innym mieście np. w okolicach Pizy.  Prezentujemy mam pomysły na jednodniowe wypady rowerowe w Toskanii.

Malownicza Piza

Sam region słynie oczywiście z doskonałego wina, a szczególnie z jednego o nazwie Chianti. Florencji chyba nie trzeba dodatkowo reklamować, to miasto mostów, bogate o budynki sakralne. Nieopodal znajduje się Piza w której stoi słynna krzywa wieża. To właśnie do Pizy najłatwiej się dostać. Latają tam tanie linie lotnicze i bilety w promocjach kosztują naprawdę niedużo.

 

Florencja nocą

Poniżej znajdziecie kilka pomysłów na jednodniowe wycieczki rowerowe po Toskanii.

1. Okolice Florencji, wycieczka do Rufiny

To świetne rozwiązanie tak naprawdę na pół dniową wycieczkę. Większość trasy jest dość płaska, po drodze oczywiście malownicze widoki, ale też kilka małych miasteczek.

Piękne widoki czekają na Was szczególnie w okolicach Pontassieve oraz po wyjeździe z Rufiny. Cała trasa jest bardzo malownicza, ale nie jest to coś co rzuca na kolana.
Nie mniej jednak prawie nie ma turystów, jest cisza i spokój. To o czym warto pamiętać to włoska siesta. po godzinie 15 ciężko jest o otwartą restaurację. Trzeba raczej celować w godziny 12-13  lub po 17-18.

Okolice Pontassieve

2. San Vincenzo, Populonia i Campiglia Marittima

To absolutny hit naszego wyjazdu. Wszystko w jednym! Jest piękne morze i długie piaszczyste plaże, są trasy rowerowe przez lasy i kilkanaście kilometrów po niepozornych ale troszkę wymagających wzniesieniach.

Do San Vincenzo można dostać się pociągiem, który kursuje bezpośrednio w Pizy. Oczywiście do Pizy można dostać się też pociągiem z Florencji. Większość przewoźników ma opcję bezpłatnego przewozu rowerów, ale lepiej upewnić się wcześniej.

 San Vincenzo
Plaża w San Vincenzo

Ale najpierw plaża…
Oczywiście, że od tego zaczęliśmy naszą wycieczkę, plaża w San Vincenzo jest dość kameralna i bardzo długa. Przed podróżą zjadamy kilka lokalnych przysmaków i ruszamy w dalszą drogę. Okolica jest bardzo dobrze przygotowana do potrzeb rowerzystów.

Prawie przez całą drogę do Baratii jedziemy pasem dla rowerzystów.  
Jednym z ciekawszych miejsc na trasie jest okolica Baratti, a dokładniej Populonia. To szczególnie piękne miejsce, w którym warto zatrzymać się na dłuższą chwilę.

Populonia

Żeby się trochę zmęczyć ruszamy pod górę do miejscowości Campiglia Marittima.  Nie jest to jakiś wymagający podjazd, jest trochę zawijasów, ale droga przez większość czasu rozpieszcza nas zielenią w różnych odcieniach. Końcówka to długi zjazd do samego San Vincenzo.

Długi zjazd o zachodzie słońca

3. Zabytkowa Siena i okolice

Sienna to niewątpliwie jedna z większych atrakcji turystycznych Toskanii. Według legendy Sienę założyli synowie Remusa – Senio i Aschio, którzy uciekając przed Romulusem schronili się w górach i wznieśli zamek Senio. Herbem miasta stało się godło ich rodu – wilczyca karmiąca Romulusa i Remusa. Na miejsce docieramy pociągiem z Florencji.

 

Zatłoczona Sienna

 

Miasto wygląda zupełnie antycznie i “filmowo” to nie jest starówka wydzielona większego miasteczka. I choć sama miejscowość jest z pewnością bardzo urokliwa, to w tłumie turystów ciężko znaleźć tam chwilę wytchnienia.

 

Małe miasteczka po drodze

Po dwóch godzinach uciekamy w miasta i kierujemy się na wieś. Tym razem robimy najkrótszy możliwy odcinek, łącznie zaledwie 25 kilometrów. Wszystkiemu winne są niesamowite widoki, przy jednym z nim postanowiliśmy zrobić sobie mały piknik. Wcześniej zaopatrzyliśmy się w lokalne przysmaki i wybraliśmy piękną zieloną dolinę. Relaksowaliśmy się tam prawie półtorej godziny, aż przepędziło nas stado owieczek, które pojawiły się nagle zza doliny.

 

Dolina i wspomniane owieczki

Komu może się spodobać?

Jeżeli lubicie Włochy – włoskie jedzenie, wino, malownicze krajobrazy i chillowe wycieczki to kilka dni w Toskanii z pewnością przypadnie Wam do gustu! Toskania nie należy jednak do najtańszych miejsc na ziemi i musicie się też spodziewać, że w wielu zetknięcie się z całą armią turystów. Najlepsze w Toskanii jest jednak to, że jest dość dobrze skomunikowana i cześć atrakcji da się zwiedzić w zaledwie kilka dni. To sprawia, że nie poświęcicie więc zbyt wiele swojego cennego urlopu.

 


Nam ten region zdecydowanie przypadł do gustu i jednomyślnie wpisujemy Toskanię na naszą listę miejsc które szczerze polecamy 🙂 Jeżeli będziecie we Florencji może zainteresuje Was też trasa Florencja – Bolonia 

Tworzymy bloga InThisWay mając nadzieję, że przyda się Wam w planowaniu rowerowych przejażdżek. Chcemy Wam przekazywać praktyczne informacje o infrastrukturze, trasach rowerowych, sprzęcie i innych zagadnieniach które naszym zdaniem warto poznać zanim ruszycie w drogę.
Posts created 11

powiązane artykuły

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top